Zadej v košíku kód Leto24 a ušetři 15% na náušnice, řetízky, náhrdelníky a přívěsky !!!

Jak změřit velikost prstenu

Každý určitě někdy řešil nebo bude řešit výběr velikosti prstenu. Zde Vám popíšeme nejčastější způsoby měření jak nejlépe a nejpřesněji velikost určit. • Nejlepší metodou jak zjistit velikost prstenu, který Vám bude na prstu krásně sedět, je pomocí měřících kroužků, což je jednoznačně nejpřesnější způsob, který můžete použít.

 • Pokud doma máte již nějaký prsten, který je Vám akorát a chcete zakoupit stejnou velikost, stačí prsten změřit a pomocí tabulky určit jeho velikost. U prstenu se měří vnitřní průměr v milimetrech. Podle naměřené hodnoty si v tabulce velikostí prstenů najdete odpovídající velikost Vašeho prstenu.

průměr zlaté prstenu

Vezměte posuvné měřítko („šupleru“) a změřte vnitřní průměr prstenu. Dejte pozor na tvar prstenu, často není ideálně kruhový a tak průměr změřte na více místech. Pokud u prstenu naměříte např. průměr 18,5 mm, jedná se o velikost prstenu 58.

Tabulka velikostí prstenů podle vnitřního průměru

 • Pokud nemáte doma prsten, podle kterého byste mohli zjistit vaši velikost, můžete si pomocí papírku a pravítka změřit obvod prstu a tak zjistit jeho velikost.

 

 1. Připravte si papír, nůžky, tužku a pravítko   

  Pomůcky ke změření velikosti prstenu

 2. Ustřihněte proužek papíru, silného cca 5 mm (šířka papírku by měla přibližně odpovídat šířce prstenu, který chcete koupit).

  Postup měření velikosti prstenu - 1.část

 3. Takto ustřižený proužek papírku obtočte okolo prstu, jehož velikost chcete zjistit a lehce utáhněte. Na střed prstu na papírek vyznačte tužkou rovnou čárku, aby se označily obě části papírku.

  Postup měření velikosti prstenu - 2.část

 4. Nakonec papírek narovnejte a přiložte jej k pravítku. Velikost prstenu je určena obvodem prstu v milimetrech. Vyznačené rozmezí na papírku tedy udává velikost vašeho prstenu. V případě na obrázku je naměřeno 52 mm, jedná se tedy o velikost prstenu 52.

  Postup měření velikosti prstenu - 3.část


Na co si dát pozor

- Velikost prstů se nepatrně mění v průběhu celého dne. Záleží na mnoha faktorech, jako je teplota, denní doba, roční období, či námaha.

- Rozdíl je také ve velikosti levé a pravé ruky, tu kterou více používáte, bývá zpravidla větší. Proto je důležité při měření změřit ruku, pro kterou je prsten určen.

- Měření velikosti provádějte nejlépe odpoledne nebo večer, kdy jsou prsty trochu opuchlé a prsten Vás pak netlačil. Měření provádět až když mají ruce pokojovou teplotu (nejsou prokřehlé ani moc teplé).

- U výběru širších prstenů (5mm a více) se doporučuje objednat prsten o 1 číslo větší. Kdo má na prstech větší klouby, měl by i na toto brát ohled, aby mu šel prsten dobře nasadit i sundat.

Téměř vždy lze velikost prstenu upravit nebo případně vyměnit za jinou velikost.

Na našem e-shopu Zlato-klenoty.cz, najdete v kategorii PRSTENY širokou nabídku zlatých a stříbrných snubních prstenů ve velikostech 46 – 72.
Nabízíme prsteny snubní, zásnubní, dámské a pánské.